Otomotivde durum göründüğü üzere değil

ALİ YILDIRIM

Otomotiv dalında güç günler devam ediyor. İç pazar gün geçtikçe daralmaya devam ederken, üretim ve ihracatta da işler çok yeterli değil. Öte yandan Hükümet’in tüketimi daraltmak için alınan kararlar da satışları sekteye uğratmaya devam edecek. Satışlar tedarik problemlerinden ötürü ‘yok satıyor’ havası oluşturuyor. Ancak tüketici elindeki paranın pahasını korumak için muhtaçlığı dışına bile çıkarak yatırım yapıyor. Bu yüzden ayağını yerden kesmek isteyen değil parası olan araç alıyor. Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) bilgilerine nazaran, Ocak-Mayıs 2022 periyodunda toplam üretim bir evvelki yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 4 azalarak 513 bin 887 adet, araba üretimi ise yüzde 16,2 azalarak 296 bin 362 adet olarak gerçekleşti. Traktör üretimiyle birlikte de toplam üretim 534 bin 87 adede ulaştı. Yılın birinci 5 ayında ticari araç üretimi bir evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 22 artış gösterdi. Ocak-Mayıs periyodunda ağır ticari araç kümesinde üretim yüzde 22 artarken, hafif ticari araç kümesinde da üretim yüzde 22 arttı. Bu periyotta, yük ve yolcu taşıyan ticari araç üretimi 217 bin 525 olurken, traktör üretimi yüzde 15 oranında azalarak 20 bin 200 adet oldu. Pazara bakıldığında, 2021 yılı birinci 5 ayına nazaran ticari araç pazarı yüzde 5, hafif ticari araç pazarı yüzde 6 ve ağır ticari araç pazarı yüzde 2 oranında azaldı.

2022 yılı Ocak-Mayıs devrinde toplam pazar geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 12 azalarak 290 bin 816 adet seviyesinde gerçekleşti. Bu periyotta araba pazarı ise yüzde 14 oranında azaldı ve 214 bin 148 adet olarak gerçekleşti. 2022 yılı Ocak-Mayıs periyodunda geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran ithal araba satışları yüzde 10 ve yerli araba satışları yüzde 19 oranlarında azaldı.

2022 yılı Ocak-Mayıs devrinde 215 bin 892 adedi araba olmak üzere, toplam üretimin yüzde 74’ünü oluşturan 380 bin 372 adet taşıt ihraç edildi. Bu yılın Ocak-Mayıs devrinde gerçekleşen taşıt aracı ihracatı, 2021 yılı birebir periyoduna nazaran yüzde 3 azaldı. Bu devirde araba ihracatı bir evvelki yılın birebir devrine nazaran yüzde 16 azalırken, ticari araç ihracatı ise yüzde 22 oranında arttı.

SIFIRDAN KIYMETLİ İKİNCİ EL BİLE KÂR ETTİRİYOR

Şu an gerçekleşen mevcut hareketliliğin ana sebeplerinden birini yatırım maksatlı yapılan alımların oluşturduğunu aktaran Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın “İkinci el araç piyasası Mart ayına kadar çok âlâ değildi. Mart’tan sonra kendini toparladı. Beşerler yalnızca gereksinimi olduğu için değil, alım-satım yapmak için, yatırım için ikinci el araç alıyor. Kullanıcıların bu tercihi, mobilite muhtaçlığının önüne geçti. Bu nedenle de yılın başından bu yana ikinci el araçlardaki fiyat artışı yüzde 39’u buldu” sözlerini kullandı. Tekrar yılın birinci aylarından bu yana sıfır araç fiyatlarında da yüzde 35 oranında artış yaşandığını söyleyen Yalçın, bu durumun ikinci el pazarına yansıdığını söyledi. Yalçın “Araç fiyatları artmaya devam ediyor. Beşerler da bu nedenle araca yatırım yapıyor. Yetkili satıcıda 1.5 milyon TL, olan araç galeride 1.8 milyon TL. Tüketiciler 4-5 aylık tedarik süreçlerini beklemek yerine, tercihini galeriden yana kullanıyor. Zati artık 315 bin TL’nin altında sıfır araba modeli kalmadı. 400 bin TL’nin altında ise yalnızca 20 adet araba modeli bulunuyor” dedi.

UCUZ ELEKTRİKLİ HAYALİNE BİLE KUR VE VERGİ ÇARPTI


Citroen’in mobilite aracı Ami beklendiği üzere bir fiyat bandıyla gelmedi. Artan kur baskısı birlikte 219 bin liralık fiyat etiketiyle Türkiye pazarına giren model, yalnızca online satış yoluyla tüketiciyle buluşacak. Aracın Fransa fiyatı yaklaşık 7 bin 400 euro.

Fransız üretici Citroen’in uzun bir vakit evvel tanıttığı mobilite aracı Ami, Türkiye pazarına girdi. Türkiye’de tüm süratiyle artan fiyatlar karşısında bir alternatif olması beklenen Citroen Ami de beklendiği üzere 150 bin lira bandında fiyat etiketiyle gelmedi. 219 bin liralık fiyatıyla dikkat çeken model de bilhassa kur baskısından nasibini aldı. 2021 Aralık ayında kurumsal müşteriler için satışa başlayan Ami, artık online satış yoluyla son tüketiciye de ulaşmış olacak. Citroen Türkiye Genel Müdürü Selen Alkım “Ami modelimizi de Türkiye pazarına sunarken ne kadar yanlışsız bir iş yaptığımızı aldığımız karşılıkla görüyoruz. Lansmanımızdan bu yana 400 adet kurumsal satış gerçekleştirdik. Perakendede ise hali hazırda 300’den fazla müşteri aracı almak için ön talep oluşturdu. Bu sene içerisinde tedariğe bağlı olarak parekende kanalında 500 adet civarında satış öngörüyoruz. Online kanallar üzerinden satışını gerçekleştirdiğimiz yüzde 100 elektrikli mobilite tahlilimiz Ami’nin, birinci yılında kıymetli bir muvaffakiyet elde ederek 1000 adet düzeylerinde toplam satışa ulaşmasını hedefliyoruz” dedi. Model saatte azamî 45 kilometre sürat yapıyor. Araç aslında dört tekerlekli bir bisiklet olarak yola çıkıyor. Ami tek bir şarj ile 75 kilometreye kadar elektrikli sürüş menziline ulaşabiliyor. 5,5 kWh kapasiteli lityum-iyon batarya araç tabanına gizlenmiş durumda ve yolcu tarafı kapı eşinde bulunan kablo ile çarçabuk şarj edilebiliyor. 220 Volt standart prizde tam şarj için üç saat kâfi oluyor. Ami, 16 yaşından itibaren B1 ehliyetine sahip herkes kullanabilecek.

TÜRKİYE’DE YILIN ARABASI HYUNDAI TUCSON

Türkiye’de 2022 yılın arabası ödülünün sahibi belirli oldu. Otomotiv Gazetecileri Derneği (OGD) tarafından bu yıl 7’ncisi düzenlenen ve tüm evrelerinde büyük heyecan yaşanan “Türkiye’de Yılın Otomobili” yarışının birincisi Hyundai Tucson oldu. İstanbul Park’ta düzenlenen yarışın finalinde OGD üyesi 64 otomotiv gazetecisinden toplamda 3710 puan alan Hyundai Tucson birinciliğe ulaştı. “Türkiye’de Yılın Otomobili” yarışının birinci etabında; 38 aday araba ortasından heyet üyelerinin oylarıyla en fazla puan alan 7 araba finalde yer almaya hak kazandı. Finale kalan modeller “tasarım, yol tutuş, ergonomi, yakıt tüketimi, emisyon oranları, güvenlik, donanım düzeyi, fiyat-değer oranı” üzere kriterler açısından kıymetli bir imtihandan geçirildi. “Yılın Otomobili”ni belirleyen ikinci etapta ise Citroen C4, Honda Civic, Hyundai Tucson, Mercedes-Benz C Serisi, Nissan Qashqai, Opel Mokka ve Renault Taliant finale kalmaya hak kazandı. Birinci seçilen Hyundai Tucson “Yılın Otomobili” logosunu bir yıl boyunca basın bülteni ve reklamlarında kullanabilecek. Yılın Arabası Ödülü’nü alırken Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel yaptığı konuşmada bu mükafatı ikinci defa kazanmaktan büyük memnunluk duyduklarını belirterek “Kazanmış olduğumuz bu ödül için tüm OGD üyelerine teşekkür ediyorum ve birebir vakitte bu yarışta emek gösteren öbür tüm rakip marka temsilcilerini de yürekten kutluyorum” formunda konuştu.

TASARIM MÜKAFATI BMW 4 SERİSİ GRAN COUPE’YE

‘Yılın Tasarımı’ kategorisinde birinciliği BMW 4 Serisi Gran Coupe kazanırken bu yıl birinci sefer verilen ‘Yılın Basın Lansmanı’ mükafatını Fiat Egea Hybrid Lansmanı, ‘İnovasyon’ mükafatını ise Yol Arkadaşım Connect projesiyle yeniden Fiat kazandı. Borusan Otomotiv İcra Heyeti Lideri Hakan Tiftik “Yeni BMW 4 Serisi Gran Coupé modelimizin şık silueti ve göz kamaştıran tasarımı siz kıymetli OGD üyelerinin oylarıyla tescillendi. Bu çok değerli ödül için hepinize ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyor, mükafatı BMW tutkunları ismine büyük bir gurur ve heyecanla alıyorum” dedi.

SATIŞ FAZLA LAKİN ALTYAPI YETERSİZ

LeasePlan, Avrupa ülkelerinin elektrikli araç (EV) geçişinde geldiği noktayı paylaştı. Rapor; elektrikli araç alımının neredeyse tüm pazarlarda artışa geçtiğini fakat şarj altyapısının hala yetersiz olduğunu, elektrikli araç kayıtlarının yükselişinin de bu düşünceyi daha da artırdığını gözler önüne serdi. ‘LeasePlan KONUT Hazırlık Endeksi 2022’ çalışmasının en dikkat cazip kısımlarından birini de ülkeler bazında yapılan incelemeler oluşturdu. Bu kapsamda birinci üç, geçen yıl ile birebir kaldı ve elektrikli araçlara geçiş için Avrupa’da en güzel hazırlığı yapan Norveç, Hollanda ile İngiltere birinci sıralarda yer aldı. Çek Cumhuriyeti son sırada bulunurken, geçen seneye nazaran en âlâ gelişmeyi gösteren ülke ise Yunanistan oldu.

OPEL CORSA 40 YAŞINDA

Opel, tıpkı vakitte en çok satan modellerinden olan Corsa’nın 40’ıncı yaş gününü de kutluyor. Opel Corsa, 1982’de tanıtılmasıyla küçük araba sınıfında ihtilal yaratırken, bugün gelinen noktada altıncı jenerasyonuyla her zamankinden daha fazla talep görüyor. Corsa, geçen sene Almanya’nın “En Çok Satılan Kompakt Otomobili” ve “İngiltere’nin En Çok Satan Otomobili” olma muvaffakiyetini göstermişti. 2020 Altın Direksiyon mükafatını Opel müzesine kazandıran Corsa-e, şimdiden dünya pazarındaki Corsa satışlarının yaklaşık dörtte birini oluşturuyor. Corsa’nın 1982’deki birinci çıkışından bu yana popülaritesini tam olarak anlamak için öncelikle başarılı bir öteki model olan Opel Kadett’e bakmak gerekiyor.

50NCİ YILA PERFORMANS

BMW’nin performans arabaları için kurduğu M markası, 50. yılını kutlarken, araba severleri de bu heyecana ortak ediyor. Bu doğrultuda BMW Türkiye’nin Instagram sayfasında paylaşılan görüntü, kısa müddette büyük ilgi topladı. Ulusal yarış pilotu Cem Bölükbaşı ve ünlü oyuncu Kerem Bürsin’in BMW M’in eser gamındaki en güçlü arabalarından biri olan BMW M8 Competition Coupé’nin direksiyonu başına geçtiği anlar Instagram Reels olarak yayınlandı. Çekimleri İstanbul Park’ta gerçekleştirilen görüntüde Bölükbaşı ve Bürsin’in yarış ruhunu anlatan rekabetçi telaffuzları arabanın gücünü öne çıkaran imgelerle bir ortaya geldi.

GROUPUMA PORTFÖYÜNE TOFAŞ’I DA EKLEDİ

Yakın periyotta PSA Kümesi (Peugeot, Opel, Citroen ve DS) ve Seat’a özel marka kasko eseri sunan Groupama Sigorta, bu sefer Türk otomotiv endüstrisinin esaslı kuruluşlarından Tofaş’la marka kasko muahedesi sağladı. Groupama Sigorta mutabakat kapsamında, Fiat, Fiat Professional, Alfa Romeo ve Jeep markalarına özel marka kasko eseri sunuyor. Fiat, Fiat Professional, Alfa Romeo ve Jeep sahiplerine özel olarak sunacakları eserle marka kasko portföylerini genişlettiklerini belirten Groupama Sigorta Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cevdet Altuğ, “Marka kasko portföyümüzü her geçen yıl genişletiyoruz. Otomotiv şirketlerine özel olarak geliştirdiğimiz eserlerle gereksinimleri anlıyor, uygun tahliller sunuyoruz” dedi.

Yorum yapın

iskenderun escort, iskenderun escort, iskenderun escort, hatay escort, iskenderun escort, iskenderun escort, iskenderun escort, iskenderun escort, iskenderun escort, iskenderun escort, iskenderun escort, iskenderun escort, antakya escort, antakya escort, bursa escort, bursa escort, hatay escort, diyarbakır escort, diyarbakır escort, elazığ escort, elazığ escort, arsuz escort, arsuz escort, denizli escort, denizli escort, denizli escort, denizli escort, denizli escort, denizli escort, denizli escort, denizli escort, denizli escort, denizli escort, denizli escort, denizli escort, denizli escort, denizli escort, denizli escort, denizli escort, denizli escort, denizli escort, denizli escort, adana escort, adana escort, adana escort, adana escort, adana escort, malatya escort, malatya escort, eskişehir escort, eskişehir escort, manisa escort, izmit escort, izmit escort, izmit escort, izmit escort, izmit escort, izmit escort, izmit escort, izmit escort, izmit escort, ısparta escort, ankara escort, ankara escort, gaziantep escort, gaziantep escort, gaziantep escort, seks hikayeleri, erotik hikayeleri, erotik seks hikayeleri, sakarya escort, sakarya escort, sakarya escort,
bursa escort kocaeli escort izmit escort escort bursa ankara escort pendik escort tuzla escort
izmit escort kocaeli escort
istanbul escort beylikdüzü escort
şişliescort, şişli escort bayan, şişli bayan escort, mecidiyeköy escort,
kocaeli escort escort bayan yahya kaptan escort darıca escort gebze escort gölcük escort izmit escort kocaeli escort bayan izmit escort bayan izmit sınırsız escort izmit eve gelen escort izmit anal yapan escort izmit otele gelen escort
yalova escort
escort ankara